kripto haberleri

Kraken, İspanya ve İrlanda’da para lisansı kayıtlarını elde ediyor.

Kraken, kripto para borsası, son zamanlarda İrlanda Merkez Bankası’ndan Elektronik Para Kurumu (EMI) lisansı ve İspanya Bankası’ndan sanal varlık hizmet sağlayıcısı (VASP) kaydı sağlamıştır.

26 Eylül’de duyurulan EMI lisansı ile Kraken, şimdi euro ile kripto para ticaret hizmetlerini 27 Avrupa Birliği üye devleti ve Avrupa Ekonomik Alanı ülkelerine genişletebilir.

Ayrıca, İspanya’da VASP kaydı, Kraken’e İspanya’da yaşayanlara döviz bozdurma ve cüzdan hizmetleri sunma imkanı tanır.

Önemli bir şekilde, şirket aynı zamanda İtalya ve İrlanda’da da VASP olarak kayıtlıdır.

Kraken’in Küresel Operasyonlar Başkan Yardımcısı Curtis Ting, Avrupa’nın kripto dostu düzenleyici ortamına olan güvenini ifade ederek, “Avrupa’da kripto için sağlam bir temel görüyoruz ve bizi güvenle büyüten öngörülü bir düzenlemeye sahip” dedi.

Şu anda, Kraken platformu İngiliz sterlini, euro, Amerikan doları, Kanada doları, İsviçre frangı ve Avustralya doları dahil olmak üzere altı fiat para birimini içeren 200’den fazla işlem çiftini desteklemektedir.

Beklenmedik bir gelişme olarak, 21 Eylül’de Avustralya Menkul Kıymetler ve Yatırımlar Komisyonu (ASIC), özellikle Avustralya yan kuruluşu Bit Trade’i hedef alan bir dava açtı.

Suçlamalar, Bit Trade’in, marj ticareti hizmetlerini sunmadan önce piyasa belirlemeleri yapmadığı iddiasıyla ilgilidir.

Kraken’in Avustralya operasyonlarının yönetici direktörü Jonathon Miller, Bit Trade’in yerel düzenlemelere uyduğuna inandığı için ASIC’in eylemlerinden şaşkınlık duyduğunu ifade etti.

Düzenleyici gereksinimlerin değişmesine yanıt olarak, Kraken bu yılın başlarında Kanada’da kısıtlı bir bayi kaydı aradı.

Yeni kurallar, tüm sanal varlık hizmet sağlayıcıları (VASP’ler) için menkul kıymetler yöneticilerine kaydolmayı zorunlu kıldı veya ihracat riskiyle karşı karşıya kaldı.

Özellikle, Binance ve OKX borsaları bu yeni düzenlemeler nedeniyle Kanada pazarından çıkmayı tercih etti.

Related Articles

Back to top button