Bitcoinkripto haberleri

SEC, Bitcoin ETF onayı için belirlenen süreyi 2024 başlarına kadar erteledi.

SEC ‘nin kripto ETF başvurularını ertelemek için kullanabileceği maksimum 240 günlük bir süre olduğundan, bazı firmalar Temmuz 2023’te yapılan başvuruların kararlarını duymak için Mart 2024’e kadar bekleyebilir.

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bir spot kripto para birimi borsa yatırım fonuna (ETF) izin verme konusunda son söz sahibi olan finansal düzenleyici,

uzun yıllar süren başvurulardan sonra yatırım aracına yeşil ışık yakın olabilir.

Haziran ayında, dünyanın en büyük varlık yönetim firması BlackRock, SEC tarafından şu anda incelenen Bitcoin ETF başvuruları arasına kendi başvurusunu ekleyerek,

kripto alanı içinde ve dışında yatırımcılar arasında yeniden ilgi uyandırdı.

Şirket daha sonra, SEC’nin böyle bir koşul altında ETF başvurusunu kabul etmeye daha açık olabileceği yönündeki haberlerin ardından kripto para borsası Coinbase ile bir “gözetim paylaşım anlaşması” da ekledi.

BlackRock, SEC boru hattında kripto ETF başvuruları olan birçok firmadan biridir.

CEO Cathie Wood liderliğindeki ARK Invest, ARK 21Shares spot Bitcoin ETF’sini Mayıs 2023’te listelemek için başvuruda bulundu ve düzenleyici,

teklifi halkın yorumlarına açarken son erteleme olan 11 Ağustos’ta son tarihi 21 gün daha ileri attı.

SEC yönergelerine göre, federal düzenleyici, Federal Register’daki ilk başvurudan itibaren ETF başvurularını halkın yorumuna veya başka bir şekilde kadar en fazla 240 gün boyunca erteleyebilme yetkisine sahiptir.

Bununla birlikte, SEC henüz Amerika Birleşik Devletleri’ndeki herhangi bir firma tarafından yapılan bir spot Bitcoin ETF teklifini onaylamamış

ve BTC vadeli işlemlere bağlı yatırım araçlarını sadece Ekim 2021’de kabul etmeye başlamıştır.

SEC’yi bir spot kripto ETF’ye izin vermeye ikna etmenin zorluklarından biri, yatırım aracının doğası olabilir.

Bitcoin vadeli işlemlere bağlı ETF’ler, bireylerin ve şirketlerin bir borsa olmaksızın kripto varlığına yatırım yapmalarını sağlarken,

bir spot BTC ETF’si, daha doğrudan bir yatırım için fon içinde Bitcoin tutmayı içerebilir.

Gemini’nin kurucu ortakları Cameron ve Tyler Winklevoss, Temmuz 2013’te Bitcoin Trust’larını kullanarak bir kripto borsa işlemli ürünü listelemesi için başvuran ilk kişilerdi.

SEC ‘ye başvuruda bulunma süreci, geriye dönük müzakereleri içeriyordu.

Haziran ayında kaldıraçlı Bitcoin vadeli işlemlere dayalı bir ETF’nin listelemesinin arkasındaki Volatility Shares’in kurucu ortağı ve baş yatırım sorumlusu Stuart Barton,

SEC’ye başvurma süreçlerinin geriye dönük müzakereleri içerdiğini belirtti. Düzenleyici, açıklama belgelerinde değişiklikler önermiş olsa da genel olarak “işbirlikçi” oldu.

Barton, daha küçük firmaların spot kripto ETF teklifi konusunda SEC ile daha fazla avantaja sahip olabileceğini düşündü.

Barton, “Büyük şirketler yıllardır aynı şeyi yapıyorlar” dedi. “Evet, yeni başvurular, yeni dosyalar var… Ancak tartışmayı gerçekten ileriye taşımadılar.”

Yayınlandığı sırada, SEC tarafından incelenen spot Bitcoin ETF başvurularına sahip olan önemli varlık yönetim firmaları arasında BlackRock, ARK Invest, Bitwise Asset Management, VanEck, WisdomTree, Invesco, Galaxy Digital, Fidelity ve Valkyrie bulunuyor.

SEC’nin kullanabileceği en fazla 240 günlük uzatma süresi ile ARK’ın Bitcoin ETF’si için son tarih Ocak 2024,

diğer firmaların tekliflerinin onayı veya reddi ise en geç Mart 2024’e kadar gelebilir.

SEC’nin spot kripto ETF konusunda gözüktüğü kadar isteksiz olmasının nedenlerinden biri, ABD’deki kripto piyasasının doğasından kaynaklanabilir.

Bu piyasa, düzenlemelere tabi olmasına rağmen, birçok yasama organı ve sektör lideri daha fazla netlik ve denetim talep etmektedir.

SEC şu anda Coinbase, Binance ve Ripple’a karşı yaptırım davaları sürdürmekte ve Bittrex gibi firmalara finansal cezalar uygulamıştır. Barton ekledi:

“Her iki taraf da biraz esneklik gösterecektir. Sanırım SEC biraz daha açık fikirli olmak zorunda kalacak […] Kripto tarafından daha fazla esneme olacak, diye düşünüyorum.”

Ağustos ayı itibarıyla, bazı analistler, spot Bitcoin ETF’sinin ABD’de onaylanma şansının, kısmen BlackRock’un başvurusuna dayanarak yaklaşık %65 olduğunu önerdiler.

Hem Cathie Wood hem de Grayscale – şu anda ETF başvurusu nedeniyle SEC’ye dava açan varlık yöneticisi – düzenleyicinin,

başka bir şirketin diğerine üstünlük sağlamasını önlemek için birden fazla başvuruyu aynı anda onaylama olasılığına işaret ettiler.

Related Articles

Back to top button